Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΗΡΑΚΛΗΣ του Γιάννη Καστρίτη

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΗΡΑΚΛΗΣ φτάνοντας συνολικά τις τρεις, επικρατώντας της Λάρισας στο Κ.Γ Νεάπολης με 74-87.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ήταν πολύ εύστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο σκοράροντας 28 πόντους, ενώ παρουσιάστηκαν σοβαροί και αμυντικά δεχόμενοι 20 από την αντίπαλη ομάδα. Στην δεύτερη περίοδο ο ΗΜΙΘΕΟΣ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να προηγηθεί ακόμη και με 9 (27-36 στο 15′) τελειώνοντας το ημίχρονο μπροστά με σκορ 40-45.

Στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, προηγήθηκαν ακόμη και με 6 (56-50 στο 24′), όμως ο ΗΡΑΚΛΗΣ είχε και πάλι το κεφάλι (59-60) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ανεβάζοντας κατακόρυφα απόδοση και δένοντας την άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έλεγξε πλήρως το παιχνίδι και πήρε ένα μεγάλο διπλό που θα φανεί κρίσιμο στην συνέχεια σε μία αρκετά δύσκολη έδρα με 74-87.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους «κυανόλευκος» το Σάββατο (26/10) στο Ιβανώφειο με αντίπαλο τον Πανιώνιο. Ραντεβού στο ξύλινο…

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-45, 59-60, 74-87

ΛΑΡΙΣΑ(ΦΡΑΓΚΙΑΣ): Χάμιλτον 9, Ρέινολντς 23, Χείλαρης, Μπερχανέμεσκελ 9, Σπυρόπουλος 2, Χάρις 15, Βαβάτσικος, Λόλας, Φλόιντ, Παπαντωνίου 5, Τσιρογιάννης, Παρκς 11

ΗΡΑΚΛΗΣ(ΚΑΣΤΡΙΤΗΣ): Μανωλόπουλος 9, Οκερέαφορ 7, Καββαδάς, Σούλερ 12, Ντέιβις 10, Κακαρούδης 9, Ζάρας 6, Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς, Χάνλαν 14, Γκάρετ 15, Σμιθ 5