Πολύτιμη νίκη ανάσα για τον Αρκαδικό επί της ΑΕΛ (pics)

Στην Τρίπολη ο Αρκαδικός κατάφερε να κρατήσει την ΑΕΛ στους τρεις πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, παίρνοντας πολύτιμη νίκη με 86-59, στην προσπάθεια για αποφυγή των πλέι άουτ.

[iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmedia%2Fset%2F%3Fset%3Da.431191853879422.1073741893.258863094445633%26type%3D3&width=500″ width=”500″ height=”665″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true” ]

1ο Δεκάλεπτο

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού αιφνιδίασε την ΑΕΛ που βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει τον Αρκαδικό στο σκορ με τους κυανόλευκους να είναι στο 5:00 στο +9 14-5. Το «θωρηκτό» Τζουγκαράκης ήταν ασταμάτητος  πετυχαίνοντας 9 πόντους λαμβάνοντας και τις εκληκτικές ασίστ των Ρεντικάς και Καραμαλέγκου. Η ΑΕΛ αντέδρασε πλησίασε στο σκορ 14-10 στο 3:00 αλλά η είσοδος των Ναούμη και Κουρέπη έδωσε νέα ώθηση στους γηπεδούχους και με σερί 7-0 τελείωσαν το δεκάλεπτο 21-12.

2ο Δεκάλεπτο

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και πλησίασαν στους 4 πόντους στο 8:00 23-19.Ο Γιάννης Διαμαντάκος ανακάτεψε την τράπουλα , οι παίκτες του άκουσαν τις οδηγίες του προπονητή τους και η διαφορά έφτασε στο +15 40-25 δυό λεπτά πριν τη λήξη του δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με ένα επιμέρους σερί 2-8 και πήγαν στα αποδυτήρια με -9 42-33.

3ο Δεκάλεπτο

Η Λάρισα ξεκίνησε ακριβώς όπως και στο 2ο δεκάλπετο , πιέσε, νάγκασε τον Αρκαδικό να κάνει λάθη και πλησίασε ξανά στους -6 45-39 στο 7:00 . Ο Αρκαδικός παρέμεινε ψύχραιμος και με τους Τζουγκαράκη – Τσακαλέρη να κερδίζουν πολλές μάχες κάτω από τη ρακέτα , τον Καραμαλέγκο να βομβαδίζει από τα 6,75 και να δίνει μαγικές ασίστ έφτασε ξανά τη διαφορά στο +16 59-43 στο 2:30 . Οι βυσσινί αντέδρασαν και πάλι , ένα καλάθι – φάουλ και ένα τρίποντο έφερε τη διαφορά στους -10 στο 2:00 . Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Αρκαδικό μπροστά στο σκορ με 63-53 και τον Τζουγκαράκη να έχει πετύχει 20 πόντους.

4ο Δεκάλεπτο

Ο Αρκαδικός έκανε αυτό που ξέρει πολύ καλά φέτος και άφησε χωρίς πόντο την ΑΕΛ  για 6:30 ,πετυχαίνοντας μία βολή! Ο διαστημικός Αρκαδικός συνέχιζε την εκτόξευσή του δύο λεπτά πριν το φινάλε έφτασε στο +26 80-54 με τους φιλοξενούμενους να έχουν πετύχει μόλις 1 πόντο!!! Οι κυανόλευκοι δέχτηκαν μόλις έξι πόντους και πέτυχαν μία μεγάλη νίκη με 86-59

Τα δεκάλεπτα 21-14,42-33,63-53,86-59

Αρκαδικός (coach Γ. Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 9, Πίνης, Τσακαλέρης 6, Κουρέπης 6,Προδρόμου 11,Τζατζάς,Σπυριδάκης,Ρέντικας 19, Γαρμπής 7,  Τζουγγαράκης 26, Τσέλλος ,Ναούμης 2

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος Αβρ.) Σαριμπαλίδης ,Καρατάσιος, Σταμπούλης 12, Παπαχρήστος 7, Δεληγεώργης 5 , Φιλιππόπουλος, Πολίτης 11, Τσιλούλης 13, Μαλτέσιος 2, Κούβελας, Τσούτσος 9, Θορστέιοσον