Η πρώτη ευρωπαϊκή φετινή νίκη του Αστέρα είναι γεγονός.(Αστέρας Τρίπολης – ΑΠΟΕΛ 2-0) video,photos

Ο Αστέρας φθάνει στην πρώτη του νίκη, με 2-0 επί του ΑΠΟΕΛ, κι ελπίζει ξανά για πρόκριση στην επόμενη φάση των ομίλων του Europa League.

Το γκολ με το οποίο προηγείται ο Αστέρας:
GOAL Facundo Bertoglio // Asteras Tripolis 1… από flashhighlights

Apostolos Giannou Goal Asteras Tripolis 2-0… από enteritament

Ο Αστέρας δεν χρειάστηκε ούτε πολλές τελικές ούτε και μεγάλα ποσοστά της μπάλας για να κάνει τη ζημιά στον ΑΠΟΕΛ κατά το πρώτο ημίχρονο. Το δώρο της κυπριακής άμυνας μόλις στο 1ο λεπτό έδωσε τη δυνατότητα στους Αρκάδες να κάνουν το 1-0 με τον Μπερτόλιο και ουσιαστικά να παίξουν χωρίς ακραία πίεση στη συνέχεια.

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε σν συνεχεία την μπάλα στα πόδια του και έφτασε την κατοχή ακόμα και στο 63% χωρίς όμως να δημιουργήσει μεγάλους κινδύνους μπροστά στην εστία του Θεοδωρόπουλου. Αντίθετα, ήταν ο Αστέρας η ομάδα που σκόραρε και πάλι, αυτή τη φορά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με την κεφαλιά του Γιάννου για το 2-0 που πρόσφερε ασφάλεια.

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να έχει τη μερίδα του λέοντος στην κατοχή και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο Αστέρας, καλά προφυλαγμένος πίσω από το 2-0, δεν είχε πρόβλημα να αφήσει στον αντίπαλό του την πρωτοβουλία.

Τους Αρκάδες δεν τους προβλημάτισε ούτε η περίπου 20λεπτη διακοπή στο 67′ που προκλήθηκε λόγω ρίψης φωτοβολίδας από τους Κύπριους φιλάθλους. Η ομάδα του Βεργέτη μπήκε δυνατά μόλις το παιχνίδι άρχισε εκ νέου και θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ. Η δουλειά πάντως έγινε και με το 2-0.
MVP

Μοντέρνος επιθετικός ο Γιάννου, δεν είχε πρόβλημα να τελειώσει τη φάση του 45+1 και να απαλλάξει μια για πάντα τους συμπαίκτες του από το άγχος της κατάκτησης της νίκης.
Απογοήτευση

Το χρυσό…βατόμουρο στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ η οποία μόλις στο 1ο λεπτό έκανε μία επική γκάφα χωρίς να καταφέρει να διώξει την μπάλα από την περιοχή της σε μία θεωρητικά εύκολη φάση.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων
Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Λούι, Λανζαρότε, Ζήσοπουλος, Μπερτόλιο, Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας, Μάσα, Γιάννου

Στον πάγκο: Κοζίτσκι, Αλόκο, Δημούτσος, Φερνάντεζ, Τσοκάνης, Χαμντανί, Φούντας

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Καρλάο, Αντωνιάδης, Ινάκι Αστίθ, Μάριο Σέρτζιο, Αρτυματάς, Βινίσιους, Στίλιτς, Νούνο Μοράις, Πιατκόφσκι, Βάντερ

Στον πάγκο: Κίσσας, Γκιγιέρμε, Αναστασίου, Χαραλαμπίδης, Αλεξάνδρου, Αλωνεύτης, Καβενάγκι

Χορηγός η Παγκρήτια Τράπεζα στην έκθεση «ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ EXPO»

Η «ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ EXPO», έχει κερδίσει πλέον τη θέση της...

Καιρός: Ο πιο ζεστός Μάρτιος των τελευταίων 14 ετών