Σε σοβαρές περιπέτειες μπήκε ο Αστέρας μετά την ήττα από την Κέρκυρα

Με «εκτελεστή» τον Ροτζέριο Τουράμ, ο οποίος είχε πετύχει δύο γκολ και στον αγώνα του πρώτου γύρου, η Κέρκυρα πήρε διπλό σωτηρίας (1-2) μέσα στην Τρίπολη, βάζοντας σε σοβαρές περιπέτειες τον Αστέρα…

Προερχόμενος από επτά παιχνίδια χωρίς νίκη και τέσσερις συνεχόμενες ήττες, με υπηρεσιακό προπονητή τον Απόστολο Χαραλαμπίδη, ο Αστέρας Τρίπολης «καιγόταν» για επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα προκειμένου να αυξήσει τη βαθμολογική διαφορά του από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την πλευρά της η Κέρκυρα του Μιχάλη Γρηγορίου «έψαχνε» τη δεύτερη φετινή εκτός έδρας νίκη της και αν αυτό δεν ήταν εφικτό, να φύγει από την Αρκαδία τουλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Μεγάλη ένταση, νεύρα (4 κίτρινες κάρτες) και λίγες καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με τους γηπεδούχους όμως να πατάνε καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και να χάνουν μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 28ο λεπτό, όταν ο Φώτης Κουτζαβασίλης απέκρουσε το πλασέ του Πάμπλο Μάσα από εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή και στην εξέλιξη της φάσης ο Μιχάλης Μανιάς σούταρε άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Αστέρας Τρίπολης άνοιξε το σκορ, με μια πολύ όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αργεντινού μεσοεπιθετικού και αρχηγού του από το ημικύκλιο της αντίπαλης περιοχής, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και την Κέρκυρα να απειλεί δύο φορές μετά το 40ο λεπτό, με μακρινά σουτ που δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Αντόνιο Ντοναρούμα.

Στο 54′ ο Μάσα έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ μετά από προσπάθεια και γύρισμα του Λουίς Φαρίνια από τα δεξιά. Ο Μιχάλης Γρηγορίου έριξε στη «μάχη» τους Ντουαλά και Επστάιν, ψάχνοντας το τέρμα της ισοφάρισης, και ευτύχησε να το βρει στο 69ο λεπτό, με εξαιρετικό κατέβασμα και εναέριο δεξί βολέ του Ροτζέριο Τουράμ μετά από εκτέλεση φάουλ του Αλέξανδρου Κόντου.

Η πιο καθοριστική φάση της αναμέτρησης έγινε στο 80ο λεπτό, όταν ο Αστέρας έχασε απίστευτη διπλή ευκαιρία, με τον Μανιά να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι με προβολή μετά από κλέψιμο και πάσα του Ιωαννίδη και στη συνέχεια τον Μάσα να στέλνει τη μπάλα άουτ από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση. Τρία λεπτά αργότερα όμως, η Κέρκυρα «τιμώρησε» την αστοχία των Πελοποννησίων, και πάλι με τον Βραζιλιάνο.

Μετά από νέα εκτέλεση φάουλ της ομάδας του, αυτή τη φορά από τον νεοεισελθόντα Ντένις Επστάιν, ο Τουράμ κινήθηκε στο δεύτερο δοκάρι και πλάσαρε σωστά με το δεξί, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Ιταλό τερματοφύλακα. Όπως και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, το οποίο είχει κρίνει με δύο προσωπικά τέρματα, έτσι και σήμερα ο 25χρονος επιθετικός αποδείχθηκε άλυτος γρίφος για την αντίπαλη άμυνα.

Το 2-1 ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τους Επτανήσιους να βρίσκονται πλέον πολύ κοντά στην εξασφάλιση της παραμονής τους και τους Αρκάδες να μην καταφέρνουν να σηκώσουν κεφάλι, γνωρίζοντας την πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους στην Super League και χάνοντας την ευκαιρία να εκμεταλευθούν τις ήττες των Λεβαδειακού, Βέροιας και Ηρακλή στην 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Χαραλαμπίδης): Ντοναρούμα, Καλτσάς, Μπέρτος, Σελίν, Κυριακόπουλος, Τσουκαλάς, Ιγκλέσιας, Φαρίνια (62′ Δημούτσος), Στανισάβλιεβιτς (77′ Ιωαννίδης), Μάσα, Μανιάς

Κέρκυρα (Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Κεϊτά (46′ Ντουαλά), Ντιμιτρόφσκι, Ιωάννου, Κόντος (73′ Νίκιτς), Σιόντης, Κέβιν Ντιογκό (63′ Επστάιν), Ζορντάο Ντιόγκο, Γεωργίου, Γκομές, Τουράμ

Διαιτητής: Ανανίας Φωτιάδης (Σύνδεσμος Σερρών)