Ευρωπαϊκή λάμψη στην Πάτρα από τον ψυχωμένο Προμηθέα

Στο… καναβάτσο της Πάτρας έπεσε και η Μπεσίκτας! Με τα μεγάλα σουτ του Γκίκα στην τέταρτη περίοδο, ένας ψυχωμένος Προμηθέας πήρε τη νίκη (80-72) και έκανε το 4/4 στο φετινό BCL!

Έμαθε και η Μπεσίκτας το «Τόφαλος»!

Ένας Προμηθέας με… καρδιά και ο Γκίκας με μεγάλη ψυχή στο τέταρτο δεκάλεπτο νίκησαν 80-72 την τουρκική ομάδα στην Πάτρα, για το 4/4 στο φετινό Basketball Champions League!

Ντέρμπι ήταν το ματς μέχρι το 34’ (61-61), με τον Έλληνα γκαρντ να παίρνει… φωτιά σε εκείνο το σημείο και με τα μεγάλα του σουτ να δίνουν το ροζ φύλλο στην ομάδα του Γιατρά. Ο Νίκος Γκίκας τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους και 7 ασίστ, με τον Μπράουν να είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ. Μάλιστα, οι Πατρινοί από το 5’ δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Οκτάβιους Έλις, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας, ενώ εκτός ήταν ο Λίποβι, με τον Κατσίβελη να είχε ελάχιστη συμμετοχή καθώς είναι ακόμη ανέτοιμος.

Από το σύνολο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, ξεχώρισε ο Μπούβα με 18 πόντους, ενώ από 12 είχαν οι Ριτς και Αλεξάντερ.

Κλειστό ήταν από το ξεκίνημά του το ματς, με τον Προμηθέα να είχε όμως το προβάδισμα (10-6). Στη συνέχεια, η ομάδα της Πάτρας απέκτησε τον έλεγχο και πήγε στο νταμπλ-σκορ (14-7), διατηρώντας το +7 (16-9), μέχρι τα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μπεσίκτας έγινε πιο πιεστική, πλησιάζοντας (16-15), αλλά η ομάδα του Γιατρά διατηρούνταν μπροστά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-20).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι πήραν προσωρινά το προβάδισμα (24-25). Ωστόσο, με τον Γκίκα να παίρνει… μπρος και να βοηθά τόσο στο σκοράρισμα όσο και στη δημιουργία, οι Πατρινοί πέρασαν εκ νέου μπροστά (28-25) και με την άμυνά τους να τα πηγαίνει εξαιρετικά, έφτασαν στο +6 (34-28), στο 17’. Όμως, στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Γιατρά έδειξαν επιπολαιότητα στην επίθεση, με αποτέλεσμα να δώσουν το δικαίωμα στην Μπεσίκτας να μειώσει στο καλάθι (34-32), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Δυνατή αρχή με πρωταγωνιστή τον Χολ έκανε ο Προμηθέας στο δεύτερο ημίχρονο, πηγαίνοντας την υπέρ του διαφορά στο +8 (41-33), με την αντίδραση της Μπεσίκτας να έρχεται αρχικά με τον Αλεξάντερ (41-40). Στη συνέχεια, οι Τούρκοι πήραν τον ρυθμό του ματς, με αποτέλεσμα όχι μόνο να περάσουν μπροστά, αλλά να πάνε ακόμη και στο +4 (46-50), στο 28’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Γιατρά έσφιξαν την άμυνά τους και έτσι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 53-52.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ήταν ισόπαλες (61-61), στο 34’. Εκεί, ήταν η σειρά του Γκίκα να μιλήσει ξανά για τον Προμηθέα, τον οποίο έστειλε στο +5 (69-64) και συνεχίζοντας τα μεγάλα σουτ, τον διατηρούσε στο +6 (74-68), μέχρι το 37’. Ο Έλληνας γκαρντ έσπρωξε και τους υπόλοιπους, οι οποίοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές στο τέλος και έτσι οι Πατρινοί έφτασαν στη νίκη με το τελικό 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-32, 53-52, 80-72

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Μπράουν 18 (2), Χολ 13 (1), Κασελάκης 5 (1), Σαλούστρος 7 (1τρ., 9 ριμπ.), Τσαϊρέλης 4, Έλις 6, Γκίκας 17 (3), Κατσίβελης, Μέιερ 10, Παρκς.

Μπεσίκτας (Ιβάνοβιτς): Μπέντσινγκ 7 (1), Μπούβα 18, Πρέσι 6 (1), Ριτς 12 (2), Σιπαχί 2, Αλεξάντερ 12 (1), Γκεγίκ 8, Γκίμπσον 3 (1), Βεϊσέλογλου 2, Γιλντιζλί 2.