Επικράτησε με ανατροπή στο Βραχάτι ο ΑΣΠΕΤ 2-3 τον Παμβοχαϊκό

Με εκτός έδρας νίκη έκλεισε την χρονιά η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης στην Β΄εθνική κατηγορία επικρατώντας στο Βραχάτι του Παμβοχαϊκού με 2-3 σετ (25-21, 21-25, 25-18, 21-25, 11-15).

Η ομάδα της Τρίπολης όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι στην Τρίπολη με την Ολυμπιάδα έδειξε περίσσιο πάθος και ενέργεια παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο βόλεϊ και από δικά της λάθη βρέθηκε στην ουσία δυο φορές πίσω στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ. Για άλλο ένα παιχνίδι ο Γιώργος Χρονόπουλος δεν είχε στην διάθεση του την πασαδόρο Σενγκέργκι ενώ η αρχηγός της ομάδας η Ρούλα η Πεντεφούντη που δεν είχε αποθεραπευτεί πλήρως αγωνίστηκε στην πίσω ζώνη μόνο στους τελευταίους πόντους του 4ου σετ όταν η ομάδα της έχανε με 20-18 και η παρουσία της ήταν καταλυτική όχι μόνο στον αγωνιστικό τομέα με τα σέρβις που έκανε στο κρίσιμο αυτό σημείο και τις άμυνες που έβγαλε, αλλά και στον ψυχολογικό, συμπαρασύροντας όλη την ομάδα βγάζοντας αντίδραση και ενθουσιασμό . Στο πρώτο σετ η ομάδα του ΑΣΠΕΤ ξεκίνησε δυνατά έχοντας το προβάδισμα με 7-11, 11-13 και 13-14. Η ομάδα του Παμβοχαϊκιού κατάφερε να προηγηθεί με 18-17, 19-18, 22-21 για να πάρει το σετ με 25-21. Στο δεύτερο η ομάδα της Τρίπολης είχε από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα 1-3, 8-10, 9-11, 12-14 15-17, 17-19 , 18-21, 21-23 για να φτάσει στο 21-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ. Στο τρίτο σετ οι ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ με τον ΑΣΠΕΤ να προηγείται με 6-7. Στο σημείο αυτό η ομάδα του Βραχατίου με όπλο το σέρβις προηγήθηκε με 11-8. Ο ΑΣΠΕΤ μείωσε σε 13-14 για να ισοφαρίσει σε 15-15 και 16-16. Εύκολα λάθη στην άμυνα και στην πρώτη μπάλα της ομάδας της Τρίπολης είχε ως αποτέλεσμα ο Παμβοχαϊκός να προηγηθεί με 19-17 για να πάρει το σετ με 25-18 και να προηγηθεί ξανά με 2-1 σετ Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια του ΑΣΠΕΤ δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Στο ξεκίνημα οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τον ΑΣΠΕΤ να προηγείται με 1-2 , 2-3 , και 3-4. Ο Παμβοχαϊκος ισοφάρισε σε 4 όλα για να πάρει το προβάδισμα με 6-5. Ο ΑΣΠΕΤ αντέδρασε για να περάσει μπροστά αυτός με 7-8, 8-9 και 10-11. Ο Παμβοχαϊκός κατάφερε ξανά να προηγηθεί με 13-12, 15-14, 16-15, 17-16, 18-17 και 20-18. Στο σημείο αυτό όπως προαναφέραμε μπήκε αλλαγή στο σέρβις η εμβληματικός αρχηγός της ομάδας Ρούλα Πεντεφούντη δίνοντας την αγωνιστική και την ψυχολογική ώθηση στην ομάδα ώστε να ισοφαρίσει σε 20 -20 και 21-21 για να πάρει μετά το προβάδισμα μέχρι τέλους η ομάδα της Τρίπολης κατακτώντας το σετ με 21-25 ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 2-2. Στο τάι μπρέικ η Χρονοπούλου ξεκίνησε με το καλό της σέρβις, δυσκολεύοντας την πρώτη μπάλα της αντιπάλου ομάδας κάνοντας το 0-4 για την ομάδα της. Τα κορίτσια του Βραχατίου μείωσαν σε 2-5 αλλά ο ΑΣΠΕΤ δεν άφησε περιθώρια να πλησιάσουν σε λιγότερο από 3 πόντους. Με ανεβασμένη ψυχολογία και με συγκέντρωση στην άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση έφτασαν στο 10-13 και 11-14 για να φτάσουν με τον τελευταίο πόντο της Μητσοπούλου στο τελικό 11-15 και στην νίκη με 2-3 σετ. Από τα κορίτσια του ΑΣΠΕΤ δεν υστέρησε καμία με την Ζάβου να ηγείται στο επιθετικό κομμάτι και να ακολουθούν Χρονοπούλου Μητσοπούλου και Σιάννα, ενώ στο αμυντικό διακρίθηκαν οι Νικητοπούλου Ζάβου και Χρονοπούλου. Τέλος η πασάδορος η Μαρία η Καραλέκα σήκωσε για άλλο ένα παιχνίδι μόνη στους ώμους της την οργάνωση του παιχνιδιού του ΑΣΠΕΤ λόγω του τραυματισμού της Σενγκέργκι η οποία ειδικά μετά το δεύτερο σετ ανέβηκε αγωνιστικά και κατεύθυνε την ομάδα της με μαεστρία. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο κλειστό της Βόχας βρέθηκαν και οι ένθερμοι φίλαθλοι της ομάδας της Τρίπολης ενθαρρύνοντας μέχρι τέλους την προσπάθεια των κοριτσιών για να φτάσουν στην νίκη. Με την νίκη αυτή η ομάδα του ΑΣΠΕΤ τερμάτισε στην 3η θέση από τις οκτώ ομάδες που συμμετείχαν στα play out με 23 βαθμούς πίσω από Αίολο Αγυιάς και Παμβοχαϊκό .Στην τελική γενική βαθμολογία του πρωταθλήματος της Β εθνικής η ομάδα της Τρίπολης τερμάτισε στην 6η θέση εκ των δεκατεσσάρων ομάδων που συμμετείχαν στο πρωτάθλημα. Έτσι για την ομάδα της Τρίπολης έκλεισε με νίκη μια άκρως πετυχημένη απαιτητική χρονιά ανανεώνοντας το ραντεβού της και για την επόμενη σεζόν στο πρωτάθλημα της Β΄εθνικής γυναικών.