Δυνατό παιχνίδι, αρνείται να χάσει με Παπαδόπουλο! Αστέρας-ΠΑΟ 2-2

Ένα παιχνίδι για πολύ γερά νεύρα, που τελικά έλιξε ισόπαλο 2-2. Μετά το πρώτο μέρος που ήταν ισορροπημένο το παιχνίδι, στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν με τον Μακέντα και προηγήθηκαν με 0-2. Ο Ράσταβατς δεν είχε την τελευταία του λέξη, όπου με τις αλλαγές του σε έμψυχο υλικό., αλλά και τον αγωνιστικό χώρο, πήρε την ισοπαλία.Ήρωας του παιχνιδιού ο τερματοφύλακας Παπαδόπουλος, που κατάφερε να “αντικαταστήσει” τον Μπαράλες, ισοφαρίζοντας στο 97΄.

Αναλυτικά:

Ο Αστέρας δεν ξεκίνησε καλά , με τους φιλοξενούμενους να πατάνε καλύτερα το γήπεδο. Μετά το πρώτο 5λεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και αν ήταν ποιο προσεκτικοί με τον Μπελόκ και Φερνάντεζ, θα είχαν προηγηθεί στο σκορ. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ισορρόπησαν το παιχνίδι και ενόχλησαν σε δυο φάσεις τον Παπαδόπουλο, χωρίς όμως να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι ξεκίνησαν πολύ καλά και ευτύχησαν να πετύχουν σε ένα δίλεπτο δύο γκολ με τον Μακέντα.

Στο 57′ Πολύ δυνατό σουτ του Μολό από πλεονεκτική θέση, τρομερή εκτίναξη του Παπαδόπουλου και κόρνερ

Στο 58΄0-1: Ο Μακέντα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Χουάνκαρ από τα αριστερά

Μετά ένα λεπτό έγινε το  0-2: Ξανά πάσα του Χουάνκαρ, ο Μακέντα στρώνει τη μπάλα μπροστά του και διπλασιάζει τα τέρματα του Παναθηναϊκού

75′ Απειλεί από κοντά ο Αλί Μπαμπά, με τον Διούδη να βγάζει δύσκολα. Η φάση όμως δεν μετράει καθώς η μπάλα είχε βγει από τα πόδια του επιθετικού του Αστέρα.

Στο 76΄ ένα σουτ του Τιλίκα, μπλόκαρε ο Διούδης

84′ 1-2: Σέντρα από τα δεξιά κεφαλιά του Αλί Μπαμπά στον Φερνάντεθ που με πλασέ από το ύψος του πέναλτι μείωσε για τον Αστέρα Τρίπολης

86΄ Ο Διούδης μπλόκαρε την κεφαλιά του Ιγκλέσιας

89΄ σέντρα του Κώτσιρα , κεφαλιά του Καστάνιο, η μπάλα άουτ

91΄ σουτ του λ. Φερνάντεθ, η μπάλα χτυπά σε σώμα αμυντικού και βγαίνει κόρνερ

97′ 2-2: Ο τερματοφύλακας του Αστέρα Τρίπολης Παπαδόπουλος με πλασέ έκανε το 2-2 μέσα από την μικρή περιοχή μετά από γύρισμα με το κεφάλι  του Φερνάντες!

Χαρακτηριστικό των παικτών του Παναθηναϊκού, ήταν οι καθυστερήσεις που έκαναν για να περάσει ο χρόνος.

Ο Αστέρας άργησε να ξυπνήσει, που με τις αλλαγές του Ράσταβατς ήταν πολύ καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο.