Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Basket League

Με μια γρήγορη μάτια όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 20ής αγωνιστικής της basket league.

Αρκαδικός – Απόλλων Πάτρας 82-59
Κάνοντας ίσως το καλύτερο εφετινό παιχνίδι του, ο Αρκαδικός νίκησε με 82-59 τον Απόλλωνα στην Τρίπολη και έμεινε ζωντανός στη μάχη για την παραμονή στην Α1.

Λαύριο – Κολοσσός 84-73
Με κορυφαίο και πρώτο σκόρερ τον Μάρκο Κέσελ που σημείωσε 21 πόντους, το Λαύριο νίκησε τον Κολοσσό και στην έδρα του και παραμένει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Κόροιβος – Ολυμπιακός 65-84
Με ξεσπάσματα στην απόδοσή του, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 84-65 του Κοροίβου στην Αμαλιάδα και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τρίκαλα – Ρέθυμνο 87-58
Τέλος σε ένα σερί πέντε συνεχόμενων ηττών έβαλαν τα Τρίκαλα που επιβλήθηκαν του Ρεθύμνου εντός έδρας με 87-58.

ΑΕΚ – Κηφισιά 76-73
Η ΑΕΚ τα βρήκε “σκούρα” κόντρα στην μαχητική Κηφισιά, αλλά χάρη σ’ ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο, κατά το οποίο έτρεξε σερί 21-0(!), πήρε τη νίκη με 76-73, ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και πάει στη Θεσσαλονίκη την επόμενη εβδομάδα για το ματς της χρονιάς με τον Άρη.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 67-90
Με τον Έλιοτ Γουίλιαμς να δίνει δύναμη, ταχύτητα και σκορ, ο Παναθηναϊκός έκανε περίπατο στην έδρα του ελλιπους ΠΑΟΚ. Ο Αμερικάνος γκαρντ είχε 18 πόντους και οι “πράσινοι” επικράτησαν 90-67.

Καβάλα – Άρης 71-77
Ο Άρης σπατάλησε διαφορά 17 πόντων και κινδύνευσε με κάζο στην Καβάλα. Άντεξε πάντως και νίκησε 77-71 παραμένοντας στο κυνήγι της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο. Έκτη σερί επιτυχία για τους “κίτρινους” πριν από το μεγάλο ματς με την ΑΕΚ.

Στις Βρυξέλλες για το EUTeens4Green ο Περιφερειάρχης Δημήτρης Πτωχός

Με τη συμμετοχή του Περιφερειάρχη Πελοποννήσου, Δημήτρη Πτωχού, πραγματοποιήθηκε...

Ο Δήμος Κορινθίων ετοιμάζεται να υποδεχθεί την Ολυμπιακή Φλόγα των 33ων Ολυμπιακών Αγώνων

Ο Δήμος Κορινθίων ετοιμάζεται να υποδεχθεί την Ολυμπιακή Φλόγα των 33ων Ολυμπιακών Αγώνων, PARIS 2024, την Πέμπτη, 25 Απρίλιου 2024 και ώρα 20:00 στοv Φλοίσβο Κορίνθου.       Πρόκειται για μια σπουδαία στιγμή́ για την ιστορία και τον πολιτισμό́ της περιοχής μας καθώς μετά από 20 χρόνια η Ολυμπιακή Φλόγα επιστρέφει στην Κόρινθο.  Εξίσου σημαντικό είναι