Ήττα του Συλλόγου Δρομέων στο ντέρμπι των «ουραγών» από την Ακράτα (video – pics)

Το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας στο μπάσκετ συνεχίστηκε την Κυριακή 12/01 με την διεξαγωγή της 11ης αγωνιστικής και στον 1ο όμιλο Νότου ο Σύλλογος Δρομέων υποδέχθηκε στην Αρκαδική πρωτεύουσα στο ντέρμπι των «ουραγών» την ομάδα της Ακράτας.

Μια αναμέτρηση στην οποία μετά από ανεπιτυχή αποτελέσματα οι δύο ομάδες είχαν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να επιστρέψουν στις νίκες. Μετά από πολύ καλό παιχνίδι που συναρπαστική εξέλιξη που αποζημίωσε τους φίλους του μπάσκετ που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης οι Δρομείς ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες τελικά με σκορ 74-78.

Το παιχνίδι αποδείχθηκε ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια από το πρώτο έως το τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να ξεφύγουν ουσιαστικά στο σκορ. Η αναμέτρηση αποδείχθηκε αμφίρροπη έως τα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους Δρομείς τα τελευταία λεπτά να πληρώνουν τα λάθη τους κυρίως στην επίθεση μην καταφέρνοντας να φτάσουν στη νίκη.