Κρατάει το πρώτο ημίχρονο και κοιτάει μπροστά (ΠΑΟΚ – Αρκαδικός 74-54)

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Ο ΠΑΟΚ έκανε εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να βάλει τις βάσεις για την νίκη. Από το 20′ μέχρι το 30′ ο “Δικέφαλος” έκανε ένα επιμέρους σερί 27-5 και έτσι από το 29-34 του ημιχρόνου, βρέθηκε στο 56-39 με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο αγώνας άρχισε με τον Αρκαδικό να προγείται με 2-6 (2′). Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (6-6 και 8-8), μετά έγινε το 8-12 και ο Μάρκοβιτς έκανε το 10-12. Ο Σχορτσανίτης διαμόρφωσε το 11-12 με μια βολή και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 11-15. Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Λαμπρόπουλος “έγραψε” το 11-17, ο Αιρλαντ το 11-19 και ο ΠΑΟΚ με τρίποντα των Τσόχλα και Λιάπη μείωσε σε 17-19.

Ο Βασιλειάδης ισοφάρισε (20-20 στο 13′) και ο Λαμπρόπουλος έδωσε ένα +4 (20-24 στο 15′) στον Αρκαδικό, ο οποίος στο 17′ είχε διαφορά επτά πόντων (24-31). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +8 (26-34) και στο 20′ νικούσαν με 29-34. Με σερί 5-0, έγινε το 34-34 στο 22′ ενώ ο Χάτσερ έκανε το 37-36 (για πρώτη φορά προηγήθηκε στο ματς ο ΠΑΟΚ). Ο “Δικέφαλος” είχε βρει ρυθμό, πήρε διαφορά πέντε πόντων (41-36) και μετά 10 πόντων (46-36) στο 25′. Οι “ασπρόμαυροι” έφτασαν στο +13 (50-37) αλλά και στο 15 (52-37) με όπλο την άμυνα και στο 30′ ήταν μπροστά με 56-39.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα (58-39 και 60-39) ενώ ο Μάρκοβιτς έκανε το 62-41. Ολα ουσιαστικά είχαν κριθεί όσον αφορά τον νικητή του αγώνα αφού ο “Δικέφαλος” “πατούσε” πολύ καλά (67-47 στο 38′) και οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει αρκετά πίσω. Οι “ασπρόμαυροι” τελικά επικράτησαν του Αρκαδικού με σκορ 74-54.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 29-34, 56-39, 72-54

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 12, Βασιλειάδης 11, Μαργαρίτης 4, Σχορτσανίτης 7, Χάτσερ 5, Λιάπης 5, Κακαρούδης 5, Τσόχλας 6, Δέδας 2, Κόττας, Ντούβνιακ 5, Μάρκοβιτς 12.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Λαμπρόπουλος 9, Βαν Όστρουμ 11, Στεφανίδης 1, Μπράουν, Νούτινεν 5, Άιρλαντ 14, Καραμαλέγκος, Καββαδάς 10, Κοψάφτης, Κωνσταντίνου, Καλλινικίδης 4, Τζουγκαράκης.

To στατιστικό του αγώνα:

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Στις Βρυξέλλες για το EUTeens4Green ο Περιφερειάρχης Δημήτρης Πτωχός

Με τη συμμετοχή του Περιφερειάρχη Πελοποννήσου, Δημήτρη Πτωχού, πραγματοποιήθηκε...

Ο Δήμος Κορινθίων ετοιμάζεται να υποδεχθεί την Ολυμπιακή Φλόγα των 33ων Ολυμπιακών Αγώνων

Ο Δήμος Κορινθίων ετοιμάζεται να υποδεχθεί την Ολυμπιακή Φλόγα των 33ων Ολυμπιακών Αγώνων, PARIS 2024, την Πέμπτη, 25 Απρίλιου 2024 και ώρα 20:00 στοv Φλοίσβο Κορίνθου.       Πρόκειται για μια σπουδαία στιγμή́ για την ιστορία και τον πολιτισμό́ της περιοχής μας καθώς μετά από 20 χρόνια η Ολυμπιακή Φλόγα επιστρέφει στην Κόρινθο.  Εξίσου σημαντικό είναι