Μαρτίου 07, 2020

Το 1ο Δημ. Σχ. Τρίπολης διακρίθηκε στον 10ο Διεθνή Μαθητικό διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους Cinema...διάβασες;

Το 1ο Δημ. Σχ. Τρίπολης διακρίθηκε με δύο βραβεία στον 10ο Διεθνή Μαθητικό διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους Cinema...διάβασες;
Συγχαρητήρια στα παιδιά , στις εκπαιδευτικούς- εμπνευστές των δημιουργιών και στους γονείς του σχολείου.

Τα σχολεία απο την Πελοπόννησο απέσπασαν τα παρακάτω βραβεία:

1o Βραβείο μυθοπλασίας:

  • «Το μερμήγκι κι ο τζίτζικας» («Ντα ο μιρμίγκι ντα ο τζιτζίρι»),  3ο Νηπ. Ζευγολατιού Κορινθίας & 2ο Δημοτικό Σχολείο Ζευγολατιού Κορινθίας

3ο Βραβείο animation:

  • «Το μαγικό διαμάντι»,  1ο Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης

Κατηγορία Αφίσες Πρωτοβάθμιας

1ο Βραβείο

  • 1ο Δημ. Σχολείο Τρίπολης, για την ταινία «Το σμαραγδένιο νησί»

smaragd1

Τα βραβεία  του 10ου Διεθνή Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους

ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2019-20

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΑΙΝΙΕΣ

ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ

1o Βραβείο μυθοπλασίας:

  • «Το μερμήγκι κι ο τζίτζικας» («Ντα ο μιρμίγκι ντα ο τζιτζίρι»),  3ο Νηπ. Ζευγολατιού Κορινθίας & 2ο Δημοτικό Σχολείο Ζευγολατιού Κορινθίας

2ο  Βραβείο μυθοπλασίας:

  • «Μια αγάπη τόσο ταιριαστή….», 3ο Νηπιαγωγείο Βουτών Ηρακλείου

Βραβείο τεκμηρίωσης:

  • «Κάποτε στον Αρχάγγελο παλιά το παιχνίδι μας έφερνε κοντά», 3ο Νηπιαγωγείο Αρχαγγέλου Ρόδου

Βραβείο animation:

  • «Η γη ρωτά, γιατί;», Ιδιωτικό Νηπιαγωγείο Κ. Ανδρεάδη Θεσσαλονίκης

 

ΔΗΜΟΤΙΚΑ

1Ο Βραβείο μυθοπλασίας:

  • «Η Σοκολάτα της Έριδος», 2ο Δημοτικό Σχολείο Πόλεως Ρόδου

2ο Βραβείο μυθοπλασίας (ισοτίμως):

  • «Λαβύρινθος», Ιδιωτικό Εκπαιδευτήριο Junior Academy Χερρονάσιος Σχολή «Ανδρέας Γιαννόπουλος» Ηρακλείου Κρήτης
  • «Το κλειδί», 55ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας

3ο Βραβείο μυθοπλασίας (ισοτίμως):

  • «Άνθρωπος», 12ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας
  • «Το "ποίημα" της Γλώσσας», 66ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών

Μνεία:

  • «1940: Μια βαλίτσα γεμάτη ιστορία», 1ο Δημοτικό Σχολείο Σιάτιστας Κοζάνης

1ο  Βραβείο τεκμηρίωσης:

  • «Ένα σχολείο δύο κόσμοι», Διθέσιο Δημοτικό Εμπρόσνερου Χανίων

 

 

2ο  Βραβείο τεκμηρίωσης (ισοτίμως) :

  • «Χορεύοντας προς την Αθανασία», 3ο Δημοτικό Σχολείο Παλλήνης Αττικής
  • «Ο πατέρας μου ο δάσκαλος», 2ο Δημοτικό Σχολείο Χανίων

1ο Βραβείο animation:

  • «Το πολύχρωμο χαμόγελο του ουρανού», 6/Θ Δημοτικό Σχολείο Νεοχωρίου Σερρών

2ο Βραβείο animation:

  • «Η ιστορία μιας χαμένης κάλτσας», Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Κ. Ανδρεάδη Θεσσαλονίκης

3ο Βραβείο animation:

  • «Το μαγικό διαμάντι»,  1ο Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης

ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΓΥΜΝΑΣΙΑ

1Ο Βραβείο μυθοπλασίας:

  • «Ερωτόκριτος και Αρετούσα: Ο αποχαιρετισμός και το δαχτυλίδι», Ελληνικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης (Γυμνάσιο-Λύκειο)

2Ο Βραβείο μυθοπλασίας:

  • «Ζητείται ελπίδα», 1ο Γυμνάσιο Καβάλας

1Ο Βραβείο τεκμηρίωσης (ισοτίμως):

  • «Ταμπακαριά, από το χθες στο σήμερα», 7o Γυμνάσιο Χανίων
  • «Χωρίς βιτρίνα», Γυμνάσιο Αλικιανού Χανίων

2ο Βραβείο τεκμηρίωσης:

  • «Ντοκιμαντέρ για την ηθοποιό Μαρίκα Κοτοπούλη», 5ο Γυμνάσιο Ζωγράφου

3ο Βραβείο τεκμηρίωσης:

  • «Από πέτρα και θάλασσα», Γυμνάσιο Ποδοχωρίου Καβάλας

 

ΛΥΚΕΙΑ

1Ο Βραβείο μυθοπλασίας:

  • «Σε χρειάζομαι», Γενικό Λύκειο Κυθήρων 

2Ο Βραβείο μυθοπλασίας:

  • «LOST», ΕΠΑΛ Καστοριάς

3Ο Βραβείο μυθοπλασίας:

  • «H βαλίτσα», 2ο και 3ο ΓΕΛ Γιαννιτσών, 2ο Γυμνάσιο Γιαννιτσών

 

Βραβείο τεκμηρίωσης:

  • «Άγιοι Απόστολοι - Κτήρια μάρτυρες της εποχής τους», Γενικό Λύκειο Νέας Κυδωνίας Χανίων

Μνεία:

  • «UNDER THE SKIN», 1ο ΕΠΑΛ/ΕΚ Ρεθύμνου

ΚΥΠΡΟΥ

Βραβείο:

  • «Το Σπίτι», Παγκύπριο Γυμνάσιο (Λευκωσία)

Μνείες:

  • «Η διαχρονική προσφορά του μοναστηριού του Αγίου Γεωργίου της Βάσας Κοιλανίου», Λύκειο Αγίου Ιωάννη Λεμεσού
  • «Σαλίνες, οι Αλυκές της Λάρνακας: πηγή πλούτου που έχει ξεχαστεί», Γυμνάσιο "ΒΕΡΓΙΝΑ" Λάρνακας

ΕΙΔΙΚΕΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ

Βραβείο μυθοπλασίας:

  • «Ο Μαντολόης», 2ο / 3θέσιο – Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων

Βραβείο τεκμηρίωσης:

  • «Λαζαρέττο: Ταξίδι στο χρόνο με αφορμή ένα κτήριο», Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο - Λύκειο (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.) Σύρου

Μνείες τεκμηρίωσης:

  • «Έδρα Παναγίτσα», Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Τρικάλων
  • «Ήρωες», Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Δραπετσώνας

 

Μνεία animation:

  • «Η Αγκαλιά», 9ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Αθηνών (σε συνεργασία με το 8ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών)

Νοιάζομαι και Δρω

Για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, ισοτίμως:

  • 3ο Νηπιαγωγείο Κισάμου Χανίων, «Η γειτονιά της αγάπης»

                                 &

  • Δημοτικό Σχολείο Βατόλακκου Χανίων, «Οι Άγγελοι του Τσάρλι»

Για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ισοτίμως:

  • Α΄ Λύκειο Εθνάρχη Μακαρίου Γ' της Πάφου, "Learning For Life (Μαθήματα για τη Ζωή)

       &

  • Γενικό Λύκειο Πεντάπολης Σερρών, «Κρίση πανικού»

        &

  • Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Τρικάλων, «Έδρα Παναγίτσα»

Κατηγορία Μουσική Σύνθεση

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ

ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ (ισοτίμως)

  • ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ ΣΥΡΟΥ
  • 11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΡΑΜΑΣ
  • ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ (ΔΗΜΟΤΙΚΟ) Ν. ΖΑΓΟΡΙΑΝΑΚΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΤΡΑΓΟΥΔΙ (ισοτίμως)

  • ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ ΔΡΑΜΑΣ
  • 4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΡΑΦΗΝΑΣ
  • ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΛΕΜΕΣΟΥ «ΚΡΥΦΟ ΣΧΟΛΕΙΟ»

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ

ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ (ισοτίμως)

  • ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΛΕΜΕΣΣΟΥ
  • 2ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΛ ΑΘΗΝΑΣ
  • ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΔΙΝΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΤΡΑΓΟΥΔΙ (ισοτίμως)

  • ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΛΙΚΙΑΝΟΥ ΧΑΝΙΩΝ
  • 2ο ΛΥΚΕΙΟ ΑΡΓΟΥΣ
  • ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΤΣΙΩΝ ΚΥΠΡΟΥ (σε συνεργασία με ΕΙΔΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ «ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ» ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ)

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ SOUNDTRACK (ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΤΑΙΝΙΑΣ) (ισοτίμως)

  • ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΟΔΟΧΩΡΙΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ
  • ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΓΕΛ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Κατηγορία Αφίσες

Πρωτοβάθμιας

1ο Βραβείο

  • 1ο Δημ. Σχολείο Τρίπολης, για την ταινία «Το σμαραγδένιο νησί»

2ο Βραβείο

  • Δημ. Σχολείο Παστίδας Ρόδου, για την ταινία «Ένα ποδήλατο με παραφάγκα»

3ο Βραβείο

  • Εκπαιδευτήρια Ν. Ζαγοριανάκου, Αττικής, Δημοτικό, για την ταινία «Το διάλειμμα»

Δευτεροβάθμιας

1ο Βραβείο

  • Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Δραπετσώνας, για την ταινία «Ήρωες»

2ο Βραβείο

  • 1ο ΕΠΑΛ Ρεθύμνου, για την ταινία “Under the Skin”

3ο Βραβείο

  • ΓΕΛ Πεύκων Θεσσαλονίκης, για την ταινία «ΤΣΑΙ»

Κριτήρια αξιολόγησης:

-καλλιτεχνικό αποτέλεσμα

-τεχνικά χαρακτηριστικά (ποιότητα ήχου και εικόνας)

-φιλοσοφία και βασικά μηνύματα των δημιουργών

-ουσιαστική συμμετοχή των μαθητών στη διαδικασία δημιουργίας

-αξιοποίηση των κινηματογραφικών εργαλείων, της κινηματογραφικής γλώσσας

-πρωτοτυπία

-επιμέρους θέματα (σενάριο, μουσική επένδυση, φωτογραφία, σκηνοθεσία, υποκριτική δεινότητα των μαθητών "ηθοποιών")

-τήρηση των όρων της προκήρυξης του διαγωνισμού

Επιτροπή Αξιολόγησης

  1. 1. Παπαδημητρίου Σοφία, μέλος, Προϊσταμένη του Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ.
  2. Μίχου Λαμπρινή, μέλος, Στέλεχος του Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ.
  3. Πουλοπούλου Άλκηστις, μέλος, Στέλεχος του Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ.
  4. Δελιοτζάκης Μένος, μέλος, Σκηνοθέτης, Πρόεδρος της Επιτροπής Κινηματογράφου της ΕΡΤ
  5. Γιαμουρίδης Ιορδάνης, μέλος, Προϊστάμενος του Τμήματος Οπτικοακουστικών και Ηλεκτρονικών Μέσων, Διεύθυνση Εποπτείας Μέσων Ενημέρωσης, Γενική Γραμματεία Επικοινωνίας και Ενημέρωσης, Προεδρία της Κυβέρνησης
  6. Σφέτσα Μαρία, μέλος, Προϊσταμένη του Τμήματος Μητρώων και Διαφάνειας, Δ/νση Εποπτείας Μέσων Ενημέρωσης, Γενική Γραμματεία Επικοινωνίας και Ενημέρωσης, Προεδρία της Κυβέρνησης
  7. Ανδριοπούλου Ειρήνη, μέλος, Στέλεχος στο Τμήμα Έρευνας, Μελετών και Ερευνητικών Προγραμμάτων, Διεύθυνση Ανάπτυξης και Διαχείρισης Ψηφιακού Περιεχομένου, EKOME AE
  8. Λαμπαδά Δέσποινα, επιστημονικός συνεργάτης, Διεύθυνση Ανάπτυξης και Διαχείρισης Ψηφιακού Περιεχομένου, EKOME AE.
  9. Ανδρέου Γιώργος, μέλος, μουσικοσυνθέτης
  10. Παπαδιού Ελένη, μέλος, εκπαιδευτικός ΠΕ 70-δασκάλα, Διευθύντρια 7ου Δημ. Σχολείου Σερρών
  11. Σαρακενίδου Νίκη, μέλος, εκπαιδευτικός ΠΕ 08-Εικαστικών του 12ου Δημ. Σχολείου Σερρών
  12. Μυστίλογλου Βαρβάρα, μέλος, ΠΕ 08-Εικαστικών του 7ου Δημ. Σχολείου Σερρών
  13. Ανθοπούλου Σεβαστή -Σοφία, μέλος, Επιστημονική Υπεύθυνη του Εκπαιδευτικού Προγράμματος “Νοιάζομαι και Δρω”, Διευθύντρια Ιδρύματος Λαμπράκη
  14. Καράκιζα Τσαμπίκα, μέλος, Μέλος της Επιστημονικής Ομάδας του Εκπαιδευτικού Προγράμματος “Νοιάζομαι και Δρω”
  15. Κύρδη Καλλιόπη, μέλος, Μέλος της Επιστημονικής Ομάδας του Εκπαιδευτικού Προγράμματος “Νοιάζομαι και Δρω”

Στατιστικά στοιχεία

Συνολικός αριθμός ταινιών

181

Κατηγορίες ταινιών

103: μυθοπλασία

29: animation

49: τεκμηρίωση

Βαθμίδα εκπαίδευσης

89: πρωτοβάθμια

92: δευτεροβάθμια

Γεωγραφική διασπορά

168: Ελλάδα

13: Κύπρος

Περιφέρειες «πρωταθλήτριες»

Αττική: 48

Κεντρική Μακεδονία: 37

Κρήτη: 23

Υποκατηγορίες βράβευσης

Νοιάζομαι και δρω: 57

Αφίσες: 42

Μουσική σύνθεση: 25

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 07 Μαρτίου 2020 19:53

Προσθήκη σχολίου

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

logofootermedia