Το 1ο Δημ. Σχ. Τρίπολης διακρίθηκε με δύο βραβεία στον 10ο Διεθνή Μαθητικό διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους Cinema…διάβασες;
Συγχαρητήρια στα παιδιά , στις εκπαιδευτικούς- εμπνευστές των δημιουργιών και στους γονείς του σχολείου.
Τα σχολεία απο την Πελοπόννησο απέσπασαν τα παρακάτω βραβεία:
1o Βραβείο μυθοπλασίας:
- «Το μερμήγκι κι ο τζίτζικας» («Ντα ο μιρμίγκι ντα ο τζιτζίρι»), 3ο Νηπ. Ζευγολατιού Κορινθίας & 2ο Δημοτικό Σχολείο Ζευγολατιού Κορινθίας
3ο Βραβείο animation:
- «Το μαγικό διαμάντι», 1ο Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης
Κατηγορία Αφίσες Πρωτοβάθμιας
1ο Βραβείο
- 1ο Δημ. Σχολείο Τρίπολης, για την ταινία «Το σμαραγδένιο νησί»
Τα βραβεία του 10ου Διεθνή Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους
ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2019-20
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΑΙΝΙΕΣ
ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ
1o Βραβείο μυθοπλασίας:
- «Το μερμήγκι κι ο τζίτζικας» («Ντα ο μιρμίγκι ντα ο τζιτζίρι»), 3ο Νηπ. Ζευγολατιού Κορινθίας & 2ο Δημοτικό Σχολείο Ζευγολατιού Κορινθίας
2ο Βραβείο μυθοπλασίας:
- «Μια αγάπη τόσο ταιριαστή….», 3ο Νηπιαγωγείο Βουτών Ηρακλείου
Βραβείο τεκμηρίωσης:
- «Κάποτε στον Αρχάγγελο παλιά το παιχνίδι μας έφερνε κοντά», 3ο Νηπιαγωγείο Αρχαγγέλου Ρόδου
Βραβείο animation:
- «Η γη ρωτά, γιατί;», Ιδιωτικό Νηπιαγωγείο Κ. Ανδρεάδη Θεσσαλονίκης
ΔΗΜΟΤΙΚΑ
1Ο Βραβείο μυθοπλασίας:
- «Η Σοκολάτα της Έριδος», 2ο Δημοτικό Σχολείο Πόλεως Ρόδου
2ο Βραβείο μυθοπλασίας (ισοτίμως):
- «Λαβύρινθος», Ιδιωτικό Εκπαιδευτήριο Junior Academy Χερρονάσιος Σχολή «Ανδρέας Γιαννόπουλος» Ηρακλείου Κρήτης
- «Το κλειδί», 55ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας
3ο Βραβείο μυθοπλασίας (ισοτίμως):
- «Άνθρωπος», 12ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας
- «Το “ποίημα” της Γλώσσας», 66ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών
Μνεία:
- «1940: Μια βαλίτσα γεμάτη ιστορία», 1ο Δημοτικό Σχολείο Σιάτιστας Κοζάνης
1ο Βραβείο τεκμηρίωσης:
- «Ένα σχολείο δύο κόσμοι», Διθέσιο Δημοτικό Εμπρόσνερου Χανίων
2ο Βραβείο τεκμηρίωσης (ισοτίμως) :
- «Χορεύοντας προς την Αθανασία», 3ο Δημοτικό Σχολείο Παλλήνης Αττικής
- «Ο πατέρας μου ο δάσκαλος», 2ο Δημοτικό Σχολείο Χανίων
1ο Βραβείο animation:
- «Το πολύχρωμο χαμόγελο του ουρανού», 6/Θ Δημοτικό Σχολείο Νεοχωρίου Σερρών
2ο Βραβείο animation:
- «Η ιστορία μιας χαμένης κάλτσας», Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Κ. Ανδρεάδη Θεσσαλονίκης
3ο Βραβείο animation:
- «Το μαγικό διαμάντι», 1ο Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης
ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΓΥΜΝΑΣΙΑ
1Ο Βραβείο μυθοπλασίας:
- «Ερωτόκριτος και Αρετούσα: Ο αποχαιρετισμός και το δαχτυλίδι», Ελληνικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης (Γυμνάσιο-Λύκειο)
2Ο Βραβείο μυθοπλασίας:
- «Ζητείται ελπίδα», 1ο Γυμνάσιο Καβάλας
1Ο Βραβείο τεκμηρίωσης (ισοτίμως):
- «Ταμπακαριά, από το χθες στο σήμερα», 7o Γυμνάσιο Χανίων
- «Χωρίς βιτρίνα», Γυμνάσιο Αλικιανού Χανίων
2ο Βραβείο τεκμηρίωσης:
- «Ντοκιμαντέρ για την ηθοποιό Μαρίκα Κοτοπούλη», 5ο Γυμνάσιο Ζωγράφου
3ο Βραβείο τεκμηρίωσης:
- «Από πέτρα και θάλασσα», Γυμνάσιο Ποδοχωρίου Καβάλας
ΛΥΚΕΙΑ
1Ο Βραβείο μυθοπλασίας:
- «Σε χρειάζομαι», Γενικό Λύκειο Κυθήρων
2Ο Βραβείο μυθοπλασίας:
- «LOST», ΕΠΑΛ Καστοριάς
3Ο Βραβείο μυθοπλασίας:
- «H βαλίτσα», 2ο και 3ο ΓΕΛ Γιαννιτσών, 2ο Γυμνάσιο Γιαννιτσών
Βραβείο τεκμηρίωσης:
- «Άγιοι Απόστολοι – Κτήρια μάρτυρες της εποχής τους», Γενικό Λύκειο Νέας Κυδωνίας Χανίων
Μνεία:
- «UNDER THE SKIN», 1ο ΕΠΑΛ/ΕΚ Ρεθύμνου
ΚΥΠΡΟΥ
Βραβείο:
- «Το Σπίτι», Παγκύπριο Γυμνάσιο (Λευκωσία)
Μνείες:
- «Η διαχρονική προσφορά του μοναστηριού του Αγίου Γεωργίου της Βάσας Κοιλανίου», Λύκειο Αγίου Ιωάννη Λεμεσού
- «Σαλίνες, οι Αλυκές της Λάρνακας: πηγή πλούτου που έχει ξεχαστεί», Γυμνάσιο “ΒΕΡΓΙΝΑ” Λάρνακας
ΕΙΔΙΚΕΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ
Βραβείο μυθοπλασίας:
- «Ο Μαντολόης», 2ο / 3θέσιο – Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων
Βραβείο τεκμηρίωσης:
- «Λαζαρέττο: Ταξίδι στο χρόνο με αφορμή ένα κτήριο», Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.) Σύρου
Μνείες τεκμηρίωσης:
- «Έδρα Παναγίτσα», Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Τρικάλων
- «Ήρωες», Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Δραπετσώνας
Μνεία animation:
- «Η Αγκαλιά», 9ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Αθηνών (σε συνεργασία με το 8ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών)
Νοιάζομαι και Δρω
Για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, ισοτίμως:
- 3ο Νηπιαγωγείο Κισάμου Χανίων, «Η γειτονιά της αγάπης»
&
- Δημοτικό Σχολείο Βατόλακκου Χανίων, «Οι Άγγελοι του Τσάρλι»
Για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ισοτίμως:
- Α΄ Λύκειο Εθνάρχη Μακαρίου Γ’ της Πάφου, “Learning For Life (Μαθήματα για τη Ζωή)
&
- Γενικό Λύκειο Πεντάπολης Σερρών, «Κρίση πανικού»
&
- Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Τρικάλων, «Έδρα Παναγίτσα»
Κατηγορία Μουσική Σύνθεση
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ
ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ (ισοτίμως)
- ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ ΣΥΡΟΥ
- 11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΡΑΜΑΣ
- ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ (ΔΗΜΟΤΙΚΟ) Ν. ΖΑΓΟΡΙΑΝΑΚΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΤΡΑΓΟΥΔΙ (ισοτίμως)
- ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ ΔΡΑΜΑΣ
- 4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΡΑΦΗΝΑΣ
- ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΛΕΜΕΣΟΥ «ΚΡΥΦΟ ΣΧΟΛΕΙΟ»
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ
ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ (ισοτίμως)
- ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΛΕΜΕΣΣΟΥ
- 2ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΛ ΑΘΗΝΑΣ
- ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΔΙΝΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΤΡΑΓΟΥΔΙ (ισοτίμως)
- ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΛΙΚΙΑΝΟΥ ΧΑΝΙΩΝ
- 2ο ΛΥΚΕΙΟ ΑΡΓΟΥΣ
- ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΤΣΙΩΝ ΚΥΠΡΟΥ (σε συνεργασία με ΕΙΔΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ «ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ» ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ)
ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ SOUNDTRACK (ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΤΑΙΝΙΑΣ) (ισοτίμως)
- ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΟΔΟΧΩΡΙΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ
- ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΓΕΛ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Κατηγορία Αφίσες
Πρωτοβάθμιας
1ο Βραβείο
- 1ο Δημ. Σχολείο Τρίπολης, για την ταινία «Το σμαραγδένιο νησί»
2ο Βραβείο
- Δημ. Σχολείο Παστίδας Ρόδου, για την ταινία «Ένα ποδήλατο με παραφάγκα»
3ο Βραβείο
- Εκπαιδευτήρια Ν. Ζαγοριανάκου, Αττικής, Δημοτικό, για την ταινία «Το διάλειμμα»
Δευτεροβάθμιας
1ο Βραβείο
- Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Δραπετσώνας, για την ταινία «Ήρωες»
2ο Βραβείο
- 1ο ΕΠΑΛ Ρεθύμνου, για την ταινία “Under the Skin”
3ο Βραβείο
- ΓΕΛ Πεύκων Θεσσαλονίκης, για την ταινία «ΤΣΑΙ»
Κριτήρια αξιολόγησης:
-καλλιτεχνικό αποτέλεσμα
-τεχνικά χαρακτηριστικά (ποιότητα ήχου και εικόνας)
-φιλοσοφία και βασικά μηνύματα των δημιουργών
-ουσιαστική συμμετοχή των μαθητών στη διαδικασία δημιουργίας
-αξιοποίηση των κινηματογραφικών εργαλείων, της κινηματογραφικής γλώσσας
-πρωτοτυπία
-επιμέρους θέματα (σενάριο, μουσική επένδυση, φωτογραφία, σκηνοθεσία, υποκριτική δεινότητα των μαθητών “ηθοποιών”)
-τήρηση των όρων της προκήρυξης του διαγωνισμού
Επιτροπή Αξιολόγησης
- 1. Παπαδημητρίου Σοφία, μέλος, Προϊσταμένη του Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ.
- Μίχου Λαμπρινή, μέλος, Στέλεχος του Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ.
- Πουλοπούλου Άλκηστις, μέλος, Στέλεχος του Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ.
- Δελιοτζάκης Μένος, μέλος, Σκηνοθέτης, Πρόεδρος της Επιτροπής Κινηματογράφου της ΕΡΤ
- Γιαμουρίδης Ιορδάνης, μέλος, Προϊστάμενος του Τμήματος Οπτικοακουστικών και Ηλεκτρονικών Μέσων, Διεύθυνση Εποπτείας Μέσων Ενημέρωσης, Γενική Γραμματεία Επικοινωνίας και Ενημέρωσης, Προεδρία της Κυβέρνησης
- Σφέτσα Μαρία, μέλος, Προϊσταμένη του Τμήματος Μητρώων και Διαφάνειας, Δ/νση Εποπτείας Μέσων Ενημέρωσης, Γενική Γραμματεία Επικοινωνίας και Ενημέρωσης, Προεδρία της Κυβέρνησης
- Ανδριοπούλου Ειρήνη, μέλος, Στέλεχος στο Τμήμα Έρευνας, Μελετών και Ερευνητικών Προγραμμάτων, Διεύθυνση Ανάπτυξης και Διαχείρισης Ψηφιακού Περιεχομένου, EKOME AE
- Λαμπαδά Δέσποινα, επιστημονικός συνεργάτης, Διεύθυνση Ανάπτυξης και Διαχείρισης Ψηφιακού Περιεχομένου, EKOME AE.
- Ανδρέου Γιώργος, μέλος, μουσικοσυνθέτης
- Παπαδιού Ελένη, μέλος, εκπαιδευτικός ΠΕ 70-δασκάλα, Διευθύντρια 7ου Δημ. Σχολείου Σερρών
- Σαρακενίδου Νίκη, μέλος, εκπαιδευτικός ΠΕ 08-Εικαστικών του 12ου Δημ. Σχολείου Σερρών
- Μυστίλογλου Βαρβάρα, μέλος, ΠΕ 08-Εικαστικών του 7ου Δημ. Σχολείου Σερρών
- Ανθοπούλου Σεβαστή -Σοφία, μέλος, Επιστημονική Υπεύθυνη του Εκπαιδευτικού Προγράμματος “Νοιάζομαι και Δρω”, Διευθύντρια Ιδρύματος Λαμπράκη
- Καράκιζα Τσαμπίκα, μέλος, Μέλος της Επιστημονικής Ομάδας του Εκπαιδευτικού Προγράμματος “Νοιάζομαι και Δρω”
- Κύρδη Καλλιόπη, μέλος, Μέλος της Επιστημονικής Ομάδας του Εκπαιδευτικού Προγράμματος “Νοιάζομαι και Δρω”
Στατιστικά στοιχεία
Συνολικός αριθμός ταινιών |
181 |
Κατηγορίες ταινιών |
103: μυθοπλασία 29: animation 49: τεκμηρίωση |
Βαθμίδα εκπαίδευσης |
89: πρωτοβάθμια 92: δευτεροβάθμια |
Γεωγραφική διασπορά |
168: Ελλάδα 13: Κύπρος |
Περιφέρειες «πρωταθλήτριες» |
Αττική: 48 Κεντρική Μακεδονία: 37 Κρήτη: 23 |
Υποκατηγορίες βράβευσης |
Νοιάζομαι και δρω: 57 Αφίσες: 42 Μουσική σύνθεση: 25 |