Εθνική όνειρο έκανε το 2 στα 2 και είναι κοντά στην 4αδα του European League

Μια… ανάσα από τα ημιτελικά του European League γυναικών βρίσκεται η Εθνική ομάδα βόλεϊ μετά τη δεύτερη νίκη της με 3-0 σετ (25-14, 25-17, 25-9), σε 64 λεπτά, επί της Γεωργίας στο κλειστό γήπεδο της Μεγαλόπολης, χωρητικότητας 1000 θεατών, που και σήμερα ήταν κατάμεστο.

Η «γαλανόλευκη» ήδη έχει καταφέρει να πετύχει την καλύτερη επίδοσή της στην ιστορία της διοργάνωσης και έπειτα το 2Χ2 που πέτυχε στην Μεγαλόπολη επί της Γεωργίας, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκρισή της στην 4αδα του European League, εν αναμονή φυσικά των υπολοίπων αποτελεσμάτων της αγωνιστικής σήμερα και αύριο.

Εκμεταλλευόμενος την διαφορά δυναμικότητας με την Γεωργία, ο Ομοσπονδιακός προπονητής, Γιάννης Καλμαζίδης επέλεξε να δοκιμάσει διαφορετικά σχήματα, στο δεύτερο ματς κόντρα στην Γεωργία, και με «όπλο» το καλό σερβίς και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πανηγύρισε τη δεύτερή της νίκη με 3-0 σετ και 5η συνολικά.

Με την Κιόση να επιστρέφει στο βασικό σχήμα, η Εθνική μας ομάδα μπήκε στη θέση του οδηγού από το ξεκίνημα του αγώνα (5-1, 8-5), η Γεωργία ισοφάρισε 9-9, μετά από μπλοκ της Γκαπριντασβίλι. Με καλό σερβίς όμως από τις Μερτέκη, Λαμπρούση και τις Κιόση, Μερτέκη και Χαντάβα να τελειώνουν τις μπάλες, η διαφορά εκτοξεύτηκε από το 16-12 στο 23-13, δια χειρός της τελευταίας. Η Κιόση έκανε το 24-14 και από επίθεση της Χαντάβα έγινε το 25-14 και 1-0 σετ.

Η αντίδραση της Γεωργίας ήρθε στο δεύτερο σετ με τις Καλαντάντζε και Σοσνόβσκαγια να προσπαθούν να βρουν διόδους να «τρυπήσουν» την άμυνα της Εθνικής μας. Το 7-5 υπέρ των φιλοξενούμενων ανέτρεψε με τρεις συνεχόμενους άσους η Χαντάβα που έκανε το 9-7 και με την Μερτέκη να πιέζει στο σερβίς το σκορ έγινε 16-12. Η Βασιλαντωνάκη σε ρόλο… ακραίας –μιας και μπήκε στη θέση της Χαντάβα- έκανε το 17-13. Η Γιώτα με άσο διαμόρφωσε το 20-15 και η Μερτέκη «έγραψε» το τελικό 25-16 για το 2-0 στα σετ.

Με τις μηχανές να δουλεύουν στο… φουλ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο γ΄ σετ προηγήθηκε 5-1 και 7-2, και μετά από επίθεση σε α’ χρόνο από τη Γιώτα έγινε το 14-5. Ήταν εμφανές ότι οι φιλοξενούμενες είχαν «αδειάσει», ενώ η Εθνική μας δεν έδειχνε διατεθειμένη να παρατήσει το παιχνίδι. Το τελικό 25-9 διαμόρφωσε μετά από όμορφη επίθεση η Ανθή Βασιλαντωνάκη, με την Εθνική να σφραγίζει την 2η σερί νίκη της με 3-0 σετ επί της Γεωργίας.

Τα σετ: 25-14, 25-17, 25-09

Ελλάδα (Καλμαζίδης): Κιόση 10 (10/18 επ.), Μερτέκη 15 (5/14 επ., 7 άσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Λαμπρούση 2 (1/1 επ., 1 άσο), Γιώτα 7 (5/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χαντάβα 12 (9/12 επ., 3 άσοι, 57% υπ. – 29% άριστες), Βεργίδου 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (33% υπ. – 28% άριστες) / Βασιλαντωνάκη 8 (6/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 100% υπ. – 75% άριστες), Καββαδία 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ)

Γεωργία (Γκιοργκάντζε): Γκαπριντασβίλι 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Κιψίντζε, Καχάντζε 2 (1/4 επ., 1 άσο), Τβαούρι 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ.- 30% άριστες), Καλαντάντζε 10 (8/18επ., 2 άσοι, 39% υπ – 09% άριστες), Σοσνόβσκαγια 9 (9/24 επ.), Σανάντζε –λ (35% υπ. – 20% άριστες) / Τσελίντζε, Μαρκαρασβίλι, Ζαντιμεντσένκο 1 (1 άσο).