Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας του Αρκαδικού απέναντι στον Ερμής Αγιάς (pics)

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Ο Αρκαδικός σε ένα αγώνα πραγματικό ντέρμπι κέρδισε την τελευταία στιγμή τον Ερμή Αγιάς μέσα στην Τρίπολη με 62-61. Μία νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας για την ομάδα της Τρίπολης

[iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmedia%2Fset%2F%3Fset%3Da.612304609101478.1073742005.258863094445633%26type%3D3&width=500″ width=”500″ height=”597″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true” ]

Σε ένα παιχνίδι ζωτικής σημασίας για τον Αρκαδικό, που παλεύει να αποφύγει τις τελευταίες θέσεις. Με όπλο την έδρα, η ομάδα της Τρίπολης πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της για μια νίκη – ανάσα, κόντρα σε μια ιδιαίτερα ανταγωνιστική ομάδα. Ο Ερμής από τη πλευρά του μόνο αδιάφορος δεν ήταν αφού μετά τον μηδενισμό του χρειαζόταν τους βαθμούς για να κρατηθεί μακριά από τη ζώνη των πλέι άουτ.

1ο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αρκαδικό να μπαίνει πολύ δυνατά και με μεγάλη ενέργεια στο παρκέ έχοντας το προβάδισμα στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα με 7-4.  Κάπου εκεί όμως ήρθε το επιθετικό μπλάκ άουτ αλλά και η κακή περιφερειακή άμυνα με τον Ερμή να το εκμεταλλεύεται τρέχοντας ένα 0-12 κάνοντας το σκορ 7-16 με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα της Αγιάς να είναι μπροστά στο σκορ με 12-24.

2ο δεκάλεπτο

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου βρήκαν τον Ερμή να διατηρεί μια διψήφια διαφορά  με το 18-29 να σημάνει μια μίνι αντεπίθεση από πλευράς Αρκαδικού.  Η ομάδα της Τρίπολης με ένα επί μέρους 5-0 μείωσε σε 23-29 με τους Τζουγκαράκη και Σίνη να δίνουν λύσεις στην επίθεση και την άμυνα να είναι εμφανώς πιο βελτιωμένη.  Ωστόσο στο 18’ μια πάλι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν χτυπώντας με μακρινά σουτ ανεβάζοντας την διαφορά στους 9 για το 23-32 με το ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται με τον ΣΕΦΑ να είναι πίσω  με πέντε πόντους για το 30-35.

3ο δεκάλεπτο

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στον Αρκαδικό που μπήκε στο παρκέ με στόχο να γυρίσει το παιχνίδι και τα κατάφερε. Οι σκληρές άμυνες κυριαρχούσαν με το σκορ να μένει χαμηλά και τον ΣΕΦΑ σιγά, σιγά να ροκανίζει την διαφορά. Η άνοδος του Προδρόμου και η επιστροφή του Τζουγκαράκη στο 26’ έφεραν ξανά τους κυανόλευκους σε απόσταση βολής με το παιχνίδι να ξεκινά ουσιαστικά από την αρχή στο 2:40 όταν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 41-41 με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με τον Ερμή να είναι μπροστά με 1 πόντο και 45-46.

4ο δεκάλεπτο

Και ενώ το μομέντουμ του αγώνα έδειχνε Αρκαδικό με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μιας και οι κυανόλευκοι είχαν γυρίσει το παιχνίδι η έναρξη της τελευταίας περιόδου δεν ήταν καθόλου καλή.  Ο Ερμής μπήκε πιο δυνατά ξεφεύγοντας ακόμα και με 7 για το 49-56 στο 34’ με τον ΣΕΦΑ όμως γρήγορα να απαντά με ένα 7-0 σερί κάνοντας στο 36’ το 55-56 κάνοντας και πάλι ντέρμπι το παιχνίδι.  Το θρίλερ του τελευταίου δεκαλέπτου στο ΔΑΚ Τρίπολης ήταν γεγονός με τον αγώνα να πηγαίνει στις ειδικές καταστάσεις και όλα να κρέμονται σε μια κλωστή. Ο Ερμής 1 λεπτό πριν το τέλος βρέθηκε μπροστά με 3 πόντους και 55-58 εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην επίθεση του ΣΕΦΑ. Όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει. Ο/2 βολές του Τζουγκαράκη στο 00:51 δεν στοίχησαν αφού ο Προδρόμου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και πέτυχε καλάθι και φάουλ ευστοχώντας και στην βολή για το 58-58.  00:28 ο Μούκας βγάζει τρομερή άμυνα κλέβει την μπάλα και τελειώνοντας ο ίδιος την φάση δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του για το 60-58.  Η συνέχεια απίστευτη… Κατοχή για τον Ερμή που αστοχεί σε δύο τρίποντα με τον Κόμματο παίρνοντας όμως και τρίτο επιθετικό ριμπάουντ με τον Μιλόσεβιτς να βρίσκει στόχο από το 6, 75 για το 60-61.

Τελευταία κατοχή για τον ΣΕΦΑ και ο Γιάννης Προδρόμου κερδίζει φάουλ και βολές 0:05 για το φινάλε. Η τύχη της νίκης στα χέρια του Προδρόμου. Ο φόργουορντ του ΣΕΦΑ είναι ψύχραιμος, στέλνει στο διχτάκι και τις δύο βολές κάνοντας το 62-61 με τον Αρκαδικό να ολοκληρώνει την ανατροπή και να παίρνει την μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 12-24, 30-35, 45-46, 62-61

Αρκαδικός: Μπιζούκας 3 ,Βλάχος 2,Σίνης 9,Μούκας 4,Προδρόμου 17 ,Μαραγκάκης 2 ,Τζάιδας,Πελτιέρ 8,ΓαρμπήςΤζουγκαράκης 17.

ΕρμήςΑγιάς: Βρέττας,Τσιαμπαλής 10,Χρισόπουλος 10, Δεμερτζής,Καλλές 4 ,Τσούμας,Κόμματος 13,Λόλας 6,Τριανταφύλλου 10, Μιλόγεβιτς 7,Παπαδόπουλος,Ντάλος

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Στις Βρυξέλλες για το EUTeens4Green ο Περιφερειάρχης Δημήτρης Πτωχός

Με τη συμμετοχή του Περιφερειάρχη Πελοποννήσου, Δημήτρη Πτωχού, πραγματοποιήθηκε...

Ο Δήμος Κορινθίων ετοιμάζεται να υποδεχθεί την Ολυμπιακή Φλόγα των 33ων Ολυμπιακών Αγώνων

Ο Δήμος Κορινθίων ετοιμάζεται να υποδεχθεί την Ολυμπιακή Φλόγα των 33ων Ολυμπιακών Αγώνων, PARIS 2024, την Πέμπτη, 25 Απρίλιου 2024 και ώρα 20:00 στοv Φλοίσβο Κορίνθου.       Πρόκειται για μια σπουδαία στιγμή́ για την ιστορία και τον πολιτισμό́ της περιοχής μας καθώς μετά από 20 χρόνια η Ολυμπιακή Φλόγα επιστρέφει στην Κόρινθο.  Εξίσου σημαντικό είναι