Αρκαδικός: Ηταν ανταγωνιστικός αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στον Πανιώνιο

Το Σάββατο συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στο χώρο της Α2 Εθνικής κατηγορίας με τη διεξαγωγή της 28ης αγωνιστικής με πολλά κρίσιμα ματς τόσο όσον αφορά τις «μάχες» ανόδου όσο και γι’ αυτές της αποφυγής του υποβιβασμού.

Η ομάδα του Αρκαδικού λοιπόν καλούνταν να δώσει ένα δύσκολο ματς απέναντι στην ομάδα του Πανιωνίου και ουσιαστικά καλούνταν να πραγματοποιήσει μια όσο το δυνατόν καλύτερη και ανταγωνιστική εμφάνιση εν’ όψει των σημαντικών αγώνων της τελευταίας αγωνιστικής.

Σ’ ένα παιχνίδι στο οποίο ο Αρκαδικός αποδείχθηκε ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο, ηττήθηκε τελικά με σκορ 79-56, καθώς δεν μπόρεσε να ακολουθήσει αγωνιστικά τους «γηπεδούχους» στο β’ μέρος. Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε καλύτερα για τον Πανιώνιο που πήρε μικρό προβάδισμα ωστόσο στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου οι «Αρκάδες» μείωσε σε 19-17. Στο β’ δεκάλεπτο παρά το σταθερό προβάδισμα του Πανιωνίου, ο Αρκαδικός στηριζόμενος στην αμυντική του λειτουργία παρέμεινε κοντά στο σκορ για το 30-25.

Στην επανάληψη ωστόσο και ειδικότερα στην τρίτη περίοδο οι «κυανέρυθροι» που πίεσαν, ανέβασαν ρυθμούς και βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα «έχτισαν» μια διψήφια διαφορά που βάσει της εικόνας του β’ μέρους δεν ήταν δυνατό να ανατραπεί και κάπως έτσι να έρθει το τελικό 79-56.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 79-58

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαλαμάς-Χαλαμπαλάκης-Μπανασάκης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17 (Α’), 30-25 (Β’), 54-39 (Γ’), 79-58 (Δ’).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Aλίχοντζιτς 14, Νοέας 7 (1), Νικολακόπουλος 2, Πελεκάνος 8, Κάπρης 1, Μπάρλος 3 (1), Σακελλαρίου 13 (1), Μίχαλος 14 (4), Μπιλλής 1, Ματαλόν 3 (1), Μελισσαράτος, Δημητριάδης 13 (1).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 5, Πίνης 3 (1), Τσακαλέρης 3 (1), Κουρέπης 6, Μιαούλης 2, Προδρόμου 2, Σπυριδάκης, Ναούμης 6 (2), Ρεντίκας 13, Γαρμπής 2, Απέργης, Τζουγκαράκης 16.